Początek

Drodzy Świecianie i Świecianki,

Zapewne nie jest dla Was zagadką, że tak jak sporo jeżdżę po bliższej i dalszej zagranicy, tak jeszcze więcej miejsc zwiedziłem w Polsce.
Odwiedzam miasta, miasteczka i wsie we wszystkich województwach i niemal w każdym miejscu obserwuję dosyć niepokojący trend – nijakość.
Wszędzie ta sama kostka brukowa, te same elementy małej architektury, elewacje albo zaniedbane albo odnawiane najtańszym kosztem i systematyczne zalewanie miast betonem, często bez pomysłu, bez konsultacji i myślenia o realnych potrzebach mieszkańców.
Do tego wszechobecna szyldoza, chaos reklamowy i pasteloza na blokowiskach.

Myślę, że nasze miasto od lat rozwija się w dobrym kierunku, ale pod wieloma względami nadal wpisuje się w opisany wyżej niebezpieczny trend i zdecydowanie nadszedł czas żeby zrobić krok do przodu w temacie promocji, wizerunku, ochrony zabytków i budowania miasta i gminy razem z mieszkańcami.

Świecie jest całkiem malowniczo położone, posiada długą i pokrętną historię, a do tego gmina nie należy do biednych, więc z pewnością jesteśmy w stanie sprawić żeby miasto nie musiało odznaczać się jedynie ruinami Zamku lub pozostało miejscem, które się omija lub do którego wpada się na godzinę zrobić selfie z wieży zamkowej.

Możemy sprawić, że gmina pokaże własną tożsamość i opowie o sobie przyjezdnym – będzie miejscem, które daje się zapamiętać, a przy okazji zacznie na turystach zarabiać w dużo większym stopniu niż obecnie.

Jestem zdania, że atrakcje się tworzy i w kwestii promocji Świecia mamy do zrobienia bardzo dużo.

Ruszam z projektem ŚWIECIE 2030, który przybierze formę ruchu miejskiego i mam nadzieję zaangażuje wiele osób, którym kierunek rozwoju Świecia nie jest obojętny.

Jego głównym założeniem jest stopniowe tworzenie atrakcyjnego wizerunku miasta i gminy, zarówno dla mieszkańców jak i turystów oraz dbanie o zrównoważony rozwój Świecia i podnoszenie komfortu życia w gminie Świecie.

Chciałbym, aby inicjatywę współtworzyli jego mieszkańcy, dodawali swoje pomysły, nad którymi będziemy dyskutować i realizować krok po kroku we współpracy z władzami.

Jest to projekt stricte społeczny, a nie polityczny (nie startuję w żadnych wyborach ani nie wspieram żadnej opcji politycznej), ale nieprzypadkowo ujawniam swoje intencje tuż przed wyborami samorządowymi, bo tylko we współpracy z przyszłym burmistrzem i radnymi możliwa będzie realizacja założeń tej inicjatywy.

Jestem ciekaw jak kandydaci na przyszłego burmistrza Świecia widzą temat promocji i zrównoważonego rozwoju naszego miasta.

Poniżej wypisałem kilka pierwszych założeń projektu ŚWIECIE 2030, ale oczywiście chcę aby ta lista rosła i powstała z tego spójna strategia.

Swoje opinie i pomysły możecie już przesyłać na adres: swiecie2030@gmail.com

W najbliższych dniach powstanie witryna internetowa dla omawianej inicjatywy oraz formularz z pytaniami dla kandydatów na burmistrza odnośnie ich wizji rozwoju miasta. Pytania zostaną wysłane do kandydatów, a ich (mam nadzieję konkretne) odpowiedzi zamieścimy na stronie projektu Świecie2030.

ŚWIECIE 2030 – GŁÓWNE ZAŁOŻENIA:

– konsultowanie przez władze inwestycji ingerujących w przestrzeń miejską z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, innymi organizacjami społecznymi;

– stworzenie szlaku wielkoformatowych murali miejskich nawiązujących do historii i kultury miasta i regionu;

– stworzenie szlaku tablic informacyjnych z cyklu ”tu było, tu stało w Świeciu” pokazujących i opowiadających o miejscach, których już w Świeciu nie ma (jak np. synagoga, obiekty przeniesionego Starego Świecia, Zdrój Marianki)

– zorganizowanie konferencji nt. prawnej ochrony krajobrazu miejskiego i estetyki przestrzeni publicznej

– utworzenie parku kulturowego na terenie Śródmieścia, w którym będzie obowiązywała stonowana i określona kolorystyka szyldów reklamowych, których stopniową zmianę dofinansuje miasto Świecie

– wprowadzenie ograniczeń w stawianiu kolejnych wielkoformatowych reklam, które zasłaniają i oszpecają architekturę naszego miasta

– zwiększenie puli budżetu obywatelskiego do 1,5 mln złotych (1 mln złotych na miasto Świecie, 0,5 mln złotych na tereny wiejskie)

– stworzenie z Terespola Pomorskiego stacji Świecie-Terespol Pom. aby prostym zabiegiem znaleźć się na kolejowej mapie Polski i skomunikować ją z miastem niskopodłogowym taborem autobusów, które będą dojeżdżać do stacji w godzinach przyjazdów/odjazdów pociągów

– stworzenie w Świeciu prawdziwego dworca autobusowego lub przekształcenie obecnego w mniejszy, ale estetyczny obiekt. Sprawa wielokrotnie omawiana i trudna, bo związana z obiektem, którym nie zarządza gmina, ale wierzę, że musi być rozwiązanie tego problemu. Jest to obiekt, którego wstydzę się chyba najbardziej, bo schludniejsze dworce widywałem w wielu krajach tzw. ”trzeciego świata”

Konsultacje odnośnie szlaku murali miejskich rozpoczynam już w przyszłym tygodniu. Chodzi przede wszystkim o dogodne lokalizacje, tematykę murali i dobór artystów. Źródłem finansowania tego elementu projektu Świecie 2030 ma być przyszłoroczny budżet obywatelski.

Ukłony,

Tomasz Pasiek

Świecie 2030

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s