Przedstawiamy prelegentów I Konferencji popularno-naukowej „Miasto moje, a w nim…”

Wiemy już jak wygląda program I Konferencji popularno-naukowej „Miasto moje, a w nim..”. Czas przedstawić sylwetki naszych prelegentów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami w projektowaniu i budowaniu przyjaznej przestrzeni.

Monika Domańska (Stowarzyszenie Traffic Design) – Przestrzeń publiczna od nowa

Współzałożycielka Stowarzyszenia Traffic Design oraz centrum kulturalnego tuBAZA. Z wykształcenia socjolożka (Uniwersytet Gdański), medioznawczyni (University of London) oraz entuzjastka miasta (studia podyplomowe Miasta i metropolie na ASP w Warszawie). Właścicielka agencji kreatywnej O/C studio tworzącej strategie komunikacji dla marek z sektora lajfstajlowego.

Opis wystąpienia:

Murale, szyldy, rzeźby, detal architektoniczny – sztuka i dizajn w przestrzeni publicznej nie jedno mają imię i równie wiele form oraz kontekstów. W wystąpieniu zaprezentujemy przykłady wybranych interwencji w przestrzeń polskich miast.

_______________________________

Paweł Górny (Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy) – Katalog dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej

Absolwent studiów podyplomowych Zarządzanie miastem i polityka miejska w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów w Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w procesach konsultacji społecznych, jest wiceprzewodniczącym Rady ds. Partycypacji Społecznej przy Prezydencie Miasta Bydgoszczy oraz członkiem innych miejskich zespołów doradczych, jak Zespół ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy czy Zespół na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego miasta Bydgoszczy. Brał udział w opracowaniu regulaminu „Bydgoskie Konsultacje” oraz regulaminu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Szczególnie zajmuje się procesami partycypacji w planowaniu przestrzeni współczesnych miast, jest współautorem „Katalogu dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej”, przyjętym jako prawo miejscowe zarządzeniem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Jest założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, zajmującego się tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego i jakością przestrzeni publicznych miasta, które jest członkiem Kongresu Ruchów Miejskich, Federacji Piesza Polska i International Federation of Pedestrians.

Opis wystąpienia:

Prezentacja dotyczy „Katalogu dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej” przyjętego jako prawo miejscowe zarządzeniem prezydenta miasta Bydgoszczy w 2018 r. Katalog zawiera kilkanaście sprawdzonych w innych miastach skutecznych rozwiązań służących bezpieczeństwu pieszych i ułatwiających poruszanie się komunikacją publiczną. Promowanie ruchu pieszego i komunikacji zbiorowej, zamiast indywidualnego ruchu samochodowego, jest kluczowe dla poprawy komfortu życia w mieście. Takie miasto, a w szczególności jego centrum – bezpieczne, wygodne, wolne od spalin i hałasu – skutecznie przyciągnie mieszkańców do korzystania ze swej oferty, jak również pomoże ożywić lokalny handel i gastronomię. To takie miasto gwarantuje wysoką jakość życia swoim mieszkańcom.

_________________________________

dr Marta Jaskulska (Wiceprezeska zarządu Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich) – Gdzie jest miejsce dla mieszkańców? O procesach konsultacji społecznych w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Aktywistka miejska, socjolożka. Wiceprezeska zarządu Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich, prezeska PSAL Pomorskie Stowarzyszenie Aktywni Lokalnie, członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich, Rady Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Gdańskiego, Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Gdańskiego. Projektuje i prowadzi procesy partycypacji publicznej, pracuje w Katedrze Socjologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Opis wystąpienia:

Czy mieszkańcy mogą decydować o swoim mieście? Dzisiaj odpowiedź na to pytanie nie budzi już wątpliwości. Kwestią otwartą pozostają jednak ciągle formy angażowania się mieszkańców w politykę miejską. Celem wystąpienia jest przedstawienie roli (potencjalnej i rzeczywistej) mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, wskazanie dobrych praktyk i zagrożeń dotyczących konsultacji społecznych w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

_______________________________

Wioletta Łabuda-Iwaniak (Narodowy Instytut Dziedzictwa) – Przestrzeń publiczna – dobrem wspólnym. Kształtowanie krajobrazu kulturowego w ramach kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”

Kierownik ds. Komunikacji, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Absolwentka historii sztuki, nauk politycznych i zarządzania. Od lat pracuje w mediach i kulturze. Zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o sztuce i dziedzictwie kulturowym, pracuje przy filmach, audycjach, artykułach prasowych z dziedziny historii i kultury. Stale współpracuje z mediami publicznymi i wydawcami dzienników i periodyków.  Pracowała w dzienniku „Rzeczpospolita”, Centrum Myśli Jana Pawła II, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Fundacji M. Pieńkowskiego. Miłośniczka kultury ludowej Podkarpacia i zabytkowej architektury drewnianej.

Opis wystąpienia:

Kampania społeczna „Krajobraz mojego miasta” porusza  wciąż aktualny problem, jakim jest wygląd i estetyka polskich miast, miasteczek a nawet wsi.

Główną ideą akcji społecznej jest rozwiązanie kwestii związanych z chaosem  reklamowym w przestrzeni publicznej, wskazujemy także rozwiązania odnoszące się do małej architektury, rynków, miejsc handlowych, strefy sacrum, estetyki ulic oraz zieleni miejskiej. Kampania może stać się inspiracją do tego, jak dbać o dziedzictwo i krajobraz kulturowy przez samorządy, jak i instytucje kultury. Ogromną rolę, jaką odgrywają w procesie zmian są organizacje pozarządowe, mające duży wpływ na wygląd miejskiej przestrzeni wspólnej oraz na świadomość społeczeństwa, bez której zmiany trudno byłoby wprowadzić.

________________________________

Wojciech Surała (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”) – NaprawmyTo.pl – ułatwianie komunikacji pomiędzy mieszkańcami, a samorządem

Z wykształcenia historyk po Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią społeczeństwa w XX wieku. Mieszkaniec Bemowa. W wolnych chwilach zajmuje się aktywizmem miejskim. Wcześniej był koordynatorem budżetu partycypacyjnego w swojej rodzinnej dzielnicy. W „Stoczni” zajmuje się serwisem NaprawmyTo.pl.

Opis wystąpienia:

NaprawmyTo.pl to narzędzie informatyczne, służące do mapowania problemów w przestrzeni publicznej. Pomysł na stworzenie serwisu zrodził się w oparciu o wnioski organizacji pozarządowych składane do Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”. Pod patronatem Fundacji i przy wsparciu koordynacyjnym Stoczni kilkanaście organizacji z całego kraju zdecydowało się pracować nad stworzeniem wspólnego narzędzia, które będzie mogło być lokalizowane w kolejnych miejscach – miastach, gminach, województwach. Głównymi źródłami inspiracji dla serwisu były brytyjski mechanizm FixMyStreet.com oraz amerykański portal SeeClickFix.com.

W 2012 r. serwis Naprawmyto.pl był pilotażowo wdrażany w wybranych gminach położonych w różnych częściach Polski. Operatorami były lokalne organizacje pozarządowe, które brały udział w budowie serwisu oraz uczestniczące w 10. edycji akcji „Masz Głos, Masz Wybór”. Ich zadaniem było przetestowanie działania serwisu w kontekście lokalnym, w tym administracja podstronami gmin, budowa partnerstwa z samorządem i promocja serwisu wśród mieszkańców. W 2015 roku strona przeszła przebudowę sfinansowaną ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego uzyskanych na podstawie umowy pożyczki z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA.

Obecnie serwis działa w 30 samorządach. Zarządza nim Stocznia, a obsługą informatyczną zajmuje się firma Escola.

Prelegenci - BIO

Grafika: od lewej Paweł Górny (fot. Wyborcza Bydgoszcz), Wioletta Łabuda-Iwaniak (fot. krajobrazmojegomiasta.pl, Monika Domańska (fot. trafficdesign.pl), dr Marta Jaskulska (fot. Express Bydgoski), Wojciech Surała (fot. stocznia.org.pl)

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s