CO CHCEMY ZROBIĆ?

Chcemy współtworzyć przyjazną przestrzeń publiczną w naszym mieście, wydobyć i pokazać jego tożsamość.

Co to znaczy?

Pierwsze nasze inicjatywy dotyczą przede wszystkim promocji, wizerunku, ochrony zabytków, czyli obszarów, w których jest naprawdę dużo do zrobienia.

Uważamy, że Świecie nie musi odznaczać się jedynie ruinami Zamku ani być miejscem, które się omija lub do którego wpada się na godzinę zrobić selfie z wieży zamkowej.

Możemy sprawić, że gmina pokaże własną tożsamość i opowie o sobie przyjezdnym – będzie miejscem, które daje się zapamiętać, a przy okazji zacznie na turystach zarabiać w dużo większym stopniu niż obecnie.

Jesteśmy zdania, że atrakcje się tworzy i w kwestii promocji Świecia mamy do zrobienia bardzo dużo.

Chcemy tworzyć atrakcyjny wizerunek miasta i gminy, zarówno dla mieszkańców jak i turystów oraz dbać o zrównoważony rozwój Świecia i podnoszenie komfortu życia w gminie Świecie.

Nie uda się zrobić wszystkiego od razu, ale na pewno krok po kroku, łącząc dyskusję z działaniem (w naszym mieście od lat głównie się o zmianach dyskutuje) można sprawić, że wyrobimy sobie pewną markę i zmienimy sposób myślenia o Świeciu.

 

ŚWIECIE 2030 – NASZE PIERWSZE INICJATYWY:

 

– stworzenie szlaku wielkoformatowych murali miejskich nawiązujących do historii i kultury miasta i regionu (szlak ma łączyć walory artystyczne z edukacyjnymi i stać się atrakcją turystyczną)

– stworzenie szlaku tablic informacyjnych z cyklu ”tu było, tu stało w Świeciu” pokazujących i opowiadających o miejscach, których już w Świeciu nie ma (jak np. synagoga, obiekty przeniesionego Starego Świecia, Zdrój Marianki)

– zorganizowanie konferencji nt. prawnej ochrony krajobrazu miejskiego i estetyki przestrzeni publicznej

– utworzenie parku kulturowego na terenie Śródmieścia, w którym będzie obowiązywała stonowana i określona kolorystyka szyldów reklamowych, których stopniową zmianę dofinansuje miasto Świecie

– wprowadzenie ograniczeń w stawianiu kolejnych wielkoformatowych reklam, które zasłaniają i oszpecają architekturę naszego miasta

– konsultowanie przez władze inwestycji ingerujących w przestrzeń miejską z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, innymi organizacjami społecznymi;

– zwiększenie puli budżetu obywatelskiego do 1,5 mln złotych (1 mln złotych na miasto Świecie, 0,5 mln złotych na tereny wiejskie)

– stworzenie z Terespola Pomorskiego stacji Świecie-Terespol Pom. aby prostym zabiegiem znaleźć się na kolejowej mapie Polski i skomunikować ją z miastem niskopodłogowym taborem autobusów, które będą dojeżdżać do stacji w godzinach przyjazdów/odjazdów pociągów

– stworzenie w Świeciu prawdziwego dworca autobusowego lub przekształcenie obecnego w mniejszy, ale estetyczny obiekt. Sprawa wielokrotnie omawiana i trudna, bo związana z obiektem, którym nie zarządza gmina, ale wierzę, że musi być rozwiązanie tego problemu. Jest to obiekt, którego wstydzę się chyba najbardziej, bo schludniejsze dworce widywałem w wielu krajach tzw. ”trzeciego świata”