REALIZOWANE INICJATYWY

1. Szlak murali miejskich w Świeciu

Pierwszą rzeczą, która nas zajmuje jest utworzenie w Świeciu szlaku murali miejskich (wielkoformatowych dzieł tworzonych w przestrzeni miejskiej), który stanie się swoistą atrakcją turystyczną i ozdobą naszego miasta.

W wielu lokalizacjach w Polsce podobne inicjatywy potrafią odmieniać oblicze miast. Mieszkańcy i turyści fotografują się na ich tle, zdjęcia poprzez różne portale/social media trafiają do najdalszych zakątków świata, promując artystę, ale przede wszystkim miasto, w którym dzieło się znajduje.

My chcemy pójść krok dalej. Większość murali ma nawiązywać do historii i dziejów Świecia i regionu. Do szlaku murali powstanie mapa w trzech wersjach językowych, a każdy mural ma być oznakowany kodem QR, który opowie więcej o historii z nim związanej oraz przekieruje do filmu pokazującego proces tworzenia muralu oraz wywiady z twórcami. Do tego niezbędne będzie właściwe oświetlenie, aby murale można było podziwiać również po zmroku.

Z czego chcemy to sfinansować?

Tutaj najodpowiedniejszą formą finansowania jest tegoroczny budżet obywatelski gminy Świecie, z którego można stworzyć około pięciu murali rocznie.

Złożyliśmy wniosek do budżetu obywatelskiego na początku sierpnia 2019 r.

Pod koniec września projekty powinny być poddane pod głosowanie mieszkańców.

Poza złożeniem wniosku zamierzamy też oswajać mieszkańców z naszą ideą, wybierania i zbierania pomysłów na miejsca, w których mogłyby się pojawić (najlepiej gdyby były to obiekty należące do gminy Świecie) oraz opracowywania tematyki dzieł, którą później przedstawimy artystom.

W celu wybrania odpowiednich projektów powołamy Społeczny Komitet Utworzenia Szlaku Murali Miejskich w Świeciu.

2. Wybory samorządowe 2018 – ankieta dla kandydatów na burmistrza Świecia

Do startu w wyborach na burmistrza Świecia w nadchodzących wyborach samorządowych zgłosiło się póki co czterech kandydatów.

W najbliższych dniach do każdego z nich wyślemy ankietę z pytaniami na temat wizji rozwoju i zarządzania Świeciem. Formula będzie bardzo prosta Każdy dostanie te same pytania i tyle samo ”znaków” do wykorzystania na odpowiedź.

Liczymy wyłącznie na konkrety i wizję.

Do poniedziałku 17. września czekamy również na Wasze propozycje pytań, które umieścimy w ankiecie (przesyłajcie je na adres: swiecie2030@gmail.com).

 

3. Konferencja nt. prawnej ochrony krajobrazu miejskiego i estetyki przestrzeni publicznej

Zdajemy sobie sprawę, że tematy takie jak utworzenie parku kulturowego wymagają w naszym mieście dodatkowej dyskusji i udziału ekspertów w dziedzinie przestrzennego i architektury krajobrazu. W Świeciu brak architekta miejskiego jest bardzo odczuwalny.

Otacza nas nie tylko chaotyczna reklama i szpecące szyldy reklamowe, ale też architektura odnawiana najtańszym kosztem, często niszcząc przy tym bezpowrotnie zabytkowe fasady budynków.

Chcemy rozpocząć dyskusję pomiędzy mieszkańcami, władzami miasta, przedstawicielami organizacji pozarządowych i ekspertami z zewnątrz na temat ochrony krajobrazu miejskiego, sposobów wprowadzenia parku kulturowego w Świeciu oraz dobrych praktykach innych miast, które już ten krok zrobiły.

Konferencję planujemy zorganizować w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

Świecie 2030 - logo88